Články

Ponožky z přírodních materiálů

Vybíráte-li nové tričko nebo svetr, patrně se zajímáte o to, z jakého materiálu je oblečení vyrobeno. Ale děláte totéž i u ponožek? Pravděpodobně nikoliv, přitom na materiálovém složení ponožek rozhodně záleží. Ponožky z přírodních materiálů jsou nejen praktické a příjemné na omak, ale jsou i vhodné pro alergiky.

Bavlněné ponožky

Ponožky na běžné nošení obvykle obsahují vysoký podíl bavlny. Jsou jemné, příjemné na omak a prodyšné. Pokud jsou ale vyrobené pouze z bavlny, mají krátkou životnost, nejsou barevně stálé, nesedí dobře na noze a pomaleji schnou. Mají tendenci žmolkovatět a vytahovat se. 

Aby se prodloužila životnost bavlněných ponožek, přidávají se do nich většinou umělá vlákna (nejčastěji polyamid, elasten). Na trhu jsou ale k dostání i ponožky se stříbrnými vlákny. 

Ponožky z (merino)vlny

V zimním období určitě oceníte ponožky z vlny. Vyzkoušet určitě doporučujeme merino. O co se jedná? Merino je ovčí vlna získaná z mladých ovcí v době, kdy je jejich vlna nejjemnější a nejkvalitnější. 

Merino vlna má velmi jemná vlákna, tudíž rozhodně nehrozí žádné škrábání a nepříjemné pocity při nošení ponožek. Merino dokáže také skvěle pohlcovat pachy a má výborné termoregulační schopnosti. V zimě vás zahřeje a v létě ochladí. Merino vlna absorbuje vlhkost do svého vlákna a nemění přitom své izolační vlastnosti. I když se vám tedy zpotí nohy, nebudou vás pravděpodobně studit.

Bambusové ponožky

Podobné vlastnosti jako merino vlákno má i vlákno bambusové. Jedná se vlastně o celulózové vlákno, které se získává a vyrábí z přírodního bambusu. Pokud se vám hodně potí nohy, jsou pro vás bambusové ponožky ty pravé. Mají totiž mnohem větší savost než ponožky bavlněné.

Bambusové vlákno má také antibakteriální vlastnosti, což ocení každý, koho trápí nejrůznější mykózy a plísně. Bambusové vlákno je oblíbené i mezi alergiky, nezpůsobuje totiž žádné alergické reakce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *