Články

Průvodce materiály ponožek

Ponožky, často opomíjený kus oblečení, jsou pro náš komfort velmi důležité. Vybrat ty správné pro daný účel přitom nemusí být zas tak jednoduché. Zohlednit musíme roční období, typ aktivity, vlastní preference a další. Jedním z klíčových faktorů je v tomto případě druh použitého materiálů. Pojďme se proto podívat na nejběžnější materiály ponožek a jejich funkce.

Stručný průvodce materiály ponožek a jejich funkcemi

Bavlna

Bavlněné ponožky jsou pro každodenní nošení nejčastější volbou. Bavlna je velmi příjemná na nošení, prodyšná a rychle saje pot, špatně jej ale odvádí. Kromě toho je také tvarově nestálá. Na trhu nejčastěji nalezneme bavlněné ponožky s příměsí umělých vláken (polyester, akryl a nylon), které činí výrobek pružnějším, pohodlnějším a odolnějším.

Vlna

Dalším velmi častým materiálem pro výrobu ponožek je vlna. Je prodyšná, odolná a skvěle odvádí vlhkost. Protože má perfektní tepelně izolační vlastnosti, hodí se do chladnějších dní, na turistiku a další outdoorové aktivity. Z hlediska kvality stojí v popředí vlna Merino, která pochází z ovcí téhož názvu a vyniká měkkostí a jemností. 

Bambus

Popularita bambusu neustále roste, a to protože kombinuje všechny dobré vlastnosti bavlny a vlny. Bambus je o 40 % savější než bavlna, lépe odvádí vlhkost, je antibakteriální a odolný. Bambusové ponožky vynikají lehkostí, měkkostí, prodyšností a udržují nohy v suchu. Fungují také jako tepelný regulátor, díky čemuž v chladnějších dnech udrží nohy v teple a v teplejších je naopak nepřehřejí. Díky tomu jsou naprosto ideální na běžné celoroční nošení a na sport.

Coolmax

Coolmax je speciální druh polyesteru, který oplývá skvělými vlastnostmi jako odvodem vlhkosti, antibakteriální úpravou, odolností, elasticitou a tvarovou stálostí. Ponožky z tohoto materiálů ocení především sportovci a jakkoliv aktivní jedinci.

Moira

Moira je moderní látka tvořená polypropylenovými vlákny, které se nejčastěji používají na výrobu termoprádla. Ponožky z moiry skvěle odvádí vlhkost, nezvyšují pocení, jsou extrémně pevné a mají skvělé tepelně izolační vlastnosti. Jsou ideální volbou pro všechny milovníky outdoorových aktivit.

Alpaka

Alpaka je speciální druhy vlny vyráběný se srsti jihoamerických lam, který vyniká hřejivostí a vysokou kvalitou. Baby Alpaka z mladých jedinců je navíc velmi měkká. Ponožky z alpakové vlny v zimě zahřejí i toho největšího zimomřivce.

Modal

Modal je druh viskózového vlákna, které se vyrábí úpravou z dubové celulózy. Ponožky z modalu mají řadu skvělých vlastností – jsou měkké, pružné, lehké, tvarově stálé a zároveň odolné. Tyto výhody si zachovávají při celodenním nošení a také při sportu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *