Články

5 zajímavosti o ponožkách

Každé ráno si je navlékáte na chodidla, stráví s vámi celý den a na konci dne si je sundáte. Ponožky jsou s vámi opravdu velikou část vašeho života, a i když se to nezdá je na nich zajímavého mnohem více než vypadá. Ponožky sice nosí téměř každý (třeba Jaroslav Dušek nenosí ani boty), ale málokdo o nich něco ví, a proto jsme se dnes rozhodli dát dohromady pár faktů a těchto drobných kouscích oblečení, které vás překvapí.

Punčochový výrobek nebo spodní prádlo?

Dlouho jsme si mysleli, že ponožky patří mezi spodní prádlo, nicméně Wiki říká, že jde o punčochový výrobek. Ale když si přečtete definici spodního prádla, která zní „Spodní prádlo je druh oblečení, které je v přímém kontaktu s pokožkou a je obvykle zakryté vrchním oblečením nebo obuví“, tak to vypadá, že jde o spodní prádlo. Podle nás je to někde na půl cesty, něco mezi prádlem a svrchním oděvem (tedy jen punčochový výrobek) – vidět část ponožky mezi botou a nohavicí není tak společensky nepřijatelné jako spatřit trenýrky či podprsenku. Jak to podle vás je? Napište nám svůj názor do komentářů pod příspěvkem.

Původ až ve starověkém Egyptě

Že jsou ponožky důležité věděli již ve starém Egyptě, kde se ponožky začaly nosit jako praktický módní doplněk. První ponožky tak pocházejí již z doby 300 až 500 let před naším letopočtem, a to už je pořádná spousta let.

Ponožky do sandálů = módní trend nebo faux pas [fo pa]?

Se starověkým Egyptem souvisí ještě jedna věc a tou jsou sandály. V té době se totiž nenosily normální boty, jak je známe dnes, ale nosily se jen sandály. Pro pohodlí se tyto sandály však nosily s ponožkami, které chránily nejen před pískem, ale i před potem. Kvůli nošení sandálů však musely být ponožky zvláštně rozděleny na 2 a 3 prsty, aby perfektně zapadly do sandálů a nedělaly při chůzi žádný větší problém. Dnes jsou ponožky v sandálech brány jako výraz naprostého pohrdání (nebo neznalostí) estetikou a módními trendy. Nicméně například značka Prada v roce 2006 poprvé obula do sandálů pánská chodidla a snažila se tento trend prosadit v sezoně jaro/léto 2007. Nicméně neúspěšně. A ještě jeden pohled, v Japonsku jsou ponožky v sandálech součást kimona. Tzv. tabi – ponožky s mezerou mezi palcem a ostatními prsty. Ponožky v sandálech nosili dokonce už staří Římané (před 2 000 lety) nebo Egypťané (okolo let 300 až 500 př. n. l.). Abychom to nějak rozsekli, za nás je propadák mít ponožky v trekingových sandálech.

Ponožky jako dar

Každý z nás již jistě někdy obdržel tzv. „měkkouše“, což je měkký dárek nejčastěji v podobě ponožek. Ač jsme tyto dárky jako děti nesnášeli, tyto dárky byly v minulosti mnohem vzácnější než teď. Ve starověkém Egyptě a později i v Evropě byly totiž ponožky noseny pouze duchovními a vyšší třídou, kteří vnímali ponožky jako symbol čistoty, který si nižší třída nemůže dovolit. Pokud tak příště dostanete ponožky, nezapomeňte obdarovateli dostatečně poděkovat. Znamená to totiž že si vás velmi váží a považují vás za váženého člověka.

25 miliard ponožek ročně

Ač se to nezdá, tak celý svět by si mohl ročně alespoň třikrát vyměnit ponožky a nic by se nestalo. Ano, takto veliké množství ponožek se každý rok dostane do oběhu a je nám k dispozici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *