Články

Jak vybrat funkční ponožky

Pro pořízení funkčních ponožek se obvykle rozhodujeme v případě, že se chystáme věnovat nějakému sportu nebo turistice. Tyto ponožky mohou plnit hned několik funkcí, jejich hlavním cílem ovšem je, aby zajistily pohodlný pocit v botě s ohledem na konkrétní podmínky (počasí, zátěž, tvorba potu apod.). Při výběru z kategorie funkční ponožky, je tak primárně důležité sledovat jejich účel, který vám vyspecifikuje základní charakteristiky, jež by měly mít.

Typy funkčních ponožek

U funkčních ponožek je možné vybírat z několika typů a druhů, které se mezi sebou liší střihem (výškou/délkou), materiálem a provedením či tloušťkou úpletu. Pokud tedy hledáte vhodný typ funkčních ponožek, měli byste si nejdříve ujasnit, pro jaké účely je budete používat, například zda očekáváte dobrou termoizolaci, odolnost proti namáhání, odvod potu nebo rychlé vysychání. Každou z uvedených funkcí je možné dosáhnout nejen kombinací materiálů, ale i celkovým provedením/zpracováním ponožky.

Střihy ponožek a jejich účel

Rozhodnete-li se, že na určitou činnost potřebujete funkční ponožky, první věc, kterou budete sledovat je jejich střih, resp. výška lýtkové části. V tomto ohledu je rozlišováno několik typů, které byť navazují na řešení boty, nebo na potřeby zajištění ochrany proti povětrnosti – pro letní turistiku nebo sporty jsou velmi vhodné ponožky kotníkové (podkotníkové nebo nadkotníkové), k vysokým botám se hodí ponožky do poloviny lýtek a pokud potřebujete mít celá lýtka chráněna, sáhněte raději po podkolenkách (ty je možné pořídit i ve zpevňující kompresní úpravě).

Materiál a tloušťka funkčních ponožek

Jednotlivé materiály, z nichž se funkční ponožky vyrábí, určují jejich funkční vlastnosti. Materiály se dělí do dvou kategorií, a to na:

  • přírodní vlákna
  • a syntetické materiály

Výhodou přírodních vláken (vlna, merino vlna, bambus, hedvábí, bavlna) je především jejich prodyšnost, pevnost, odolnost či výrazné schopnost termoregulace a odvodu potu, často se vyrábí ve větších tloušťkách a jsou velmi příjemné při nošení (s výjimkou merino vlny, která může někoho dráždit). Ponožky ze syntetických vláken (coolmax, polyamidy, elastany apod.) jsou elastičtější, dobře drží tvar a často se vyznačují také schopností rychlého vysychání. Řada výrobců ponožek kombinuje jednotlivé materiály, aby dosáhli optimální vlastnosti na všech úrovních.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *